Volgende week spreken we over de begroting. Dat is natuurlijk een belangrijk moment, want het gaat om ruim 1,2 miljard euro. We kunnen op dit moment in het jaar niet echt meer schuiven met geld, daarvoor is de voorjaarsnota, maar de begrotingsbehandeling is wel een goed moment om elkaar weer even scherp te maken. Want het gaat goed met Utrecht, maar niet alles gaat goed.

Sinds we in 2014 zijn de huizenprijzen de pan uitgestegen. De betaalbaarheid van Utrecht is echt een probleem. Dat niet iedereen meer in Utrecht kan wonen, is voor GroenLinks een heel belangrijk onderwerp. Net als het feit dat niet alle Utrechters kinderen op school dezelfde kansen krijgen. En dat er grote gezondheidsverschillen zijn tussen Utrechtse wijken.

Ik vind het soms wel jammer dat alleen de traditioneel linkse partijen (ik realiseer me dat ik in mijn vorige column) nog schreef dat ik niet van etiketjes hou, maar je snapt nu wel wat ik bedoel...) hier zich er echt hard voor maken. Terwijl, als een leraar hardop tegen een kindje zou zeggen: omdat jouw papa en mama een lagere opleiding hebben, krijg jij, hoewel je net zo slim bent, een lager schooladvies dan je vriendje. Iedereen zou op zijn achterste benen staan. En natuurlijk zou geen leraar het in zijn hoofd halen om dat te zeggen, of zelf maar te denken. Zij hebben het beste voor met alle kinderen. Maar we weten dat niet ieder kind gelijke kansen krijgt, en dat scholen dit heel graag willen oplossen, en die oplossing is niet makkelijk. Maar met de 25 miljoen die dit kabinet ervoor heeft uitgetrokken, na eerst 50 miljoen te hebben bezuinigd, lossen we het probleem zeker niet op. Ik hoop echt dat we met de begroting in Utrecht weer een kleine nieuwe stap kunnen zetten.

Tijdens de begroting zal ik ook aandacht vragen voor het Nibud-rapport waaruit blijkt dat er Utrechters door het ijs zakken. Een uitkering blijkt niet voor iedereen voldoende om in de eerste levensbehoeftes te kunnen voorzien. In het coalitieakkoord hebben we laten opnemen dat we geen mens door het ijs laten zakken, en ik zal me hier dan ook echt hard voor maken. En natuurlijk weet ik dat we in Den Haag moeten zijn, maar van deze regering hoeven we niet veel te verwachten. We zijn in Utrecht om onze eigen sociale keuzes te maken. Kijk naar onze bed, bad en broodregeling en  de wijze waarop we met onze vluchtelingen omgaan. Dat we bij de re-integratie van mensen niet uitgaan van onwil, maar van vertrouwen.

Dit sluit overigens prachtig aan bij de speerpunten van GroenLinks tijdens de Tweede Kamerverkiezingen, die ik graag onderschrijf.

GroenLinks staat pal voor gelijke kansen en gelijke vrijheden,

zodat alle kinderen hun dromen kunnen najagen,

dat we voor elkaar zorgen,

en iedereen een goed bestaan op kan bouwen.

Ik zou daar nog aan toe willen voegen:

Utrecht is één stad, voor iedereen

Heleen de Boer