Studentenunie VIDIUS heeft gisteravond een actie gehouden om aandacht te vragen voor het kamertekort in Utrecht. Utrecht komt volgens VIDIUS ongeveer 9000 kamers te kort. "Dat betekent dat 9000 studenten in principe dakloos zijn", zegt de organisatie. "Wij willen daar graag aandacht voor vragen. Om dit op een leuke manier te doen gaan wij een nachtje doorbrengen op straat."
GroenLinks-raadslid en woordvoerder studentenzaken Steven de Vries bracht vanochtend de actievoerende studenten een welverdiend kopje koffie. Hij heeft de studenten toegezegd bij het college te blijven hameren op de noodzaak voor meer studentenwoningen en –kamers.
Vandaag stelde De Vries tevens schriftelijke vragen over de gevolgen van het regeerakkoord voor studenten en starters. Door de plannen mag er binnenkort nog maximaal 4,5 procent van de WOZ-waarde aan huur gevraagd gaan worden. Volgens de Bundeling en de Woonbond gaat dit voor een huurexplosie van sociale huurwoningen in de Randstad zorgen. Daarnaast zorgt de extra belasting die corporaties moeten gaan betalen voor fors minder investeringsruimte bij de Utrechtse corporaties, waardoor renovaties jarenlang dreigen te worden uitgesteld.
De brancheorganisatie voor studentenhuisvesters KENCES denkt juist dat door de kabinetsplannen binnen twee jaar de helft van hun corporaties failliet gaat, omdat voor kamers de prijzen drastisch zullen dalen. Ook de LSVb maakt zich zorgen, omdat de nieuwe regels in de plaats komen van het ‘puntensysteem’, dat huurders bescherming bood. Vastgoedbelegger Syntrus Achmea stelt inmiddels dat hierdoor het project ‘Jebber’ op losse schroeven komt te staan.
De fractie van GroenLinks maakt zich grote zorgen en heeft de volgende vragen:
- Deelt het college de zorgen van GroenLinks? Zo neen, waarom niet?
- Wat zijn de exacte te verwachten gevolgen van het regeerakkoord voor de huisvesting van studenten en starters in Utrecht en de kwaliteit en betaalbaarheid van de bestaande sociale huurwoningen?
- Kan het college een overzicht verstrekken van projecten die op losse schroeven komen te staan door de afspraken in het regeerakkoord?
- Hoe beoordeelt het college de betreffende afspraken uit het regeerakkoord in het licht van de afspraken die eerder gemaakt zijn over de bouw van 4000 nieuwe studentenwoningen?
- Wat betekenen de afspraken voor het afschaffen van het ‘puntensysteem’, wat is het standpunt van het college hierover?
- De wethouder heeft eerder aangegeven dat “studentenhuisvesting zijn topprioriteit is”. Wat betekenen de afspraken uit het regeerakkoord voor zijn ambities?
- Is het college bereidt een brandbrief te sturen naar de Regering en de Tweede Kamer? Zo neen, waarom niet?