De gemeenteraad heeft vandaag de volgende stap gezet richting een nieuwe multifunctionele bibliotheekvoorziening in het nieuwe stationsgebied, op het Smakkelaarsveld. Er is gekozen voor het verder uitwerken van een variant waarin de nieuwe centrale bibliotheek, samen met filmzalen en 150 woningen, wordt ondergebracht in een voor Utrecht nieuw gezichtsbepalend gebouw.

Het is nog niet duidelijk hoe het gebouw er precies uit komt te zien. Voor eind 2011 krijgt de raad het voorlopig ontwerp toegezonden en zal het uitgewerkte plan op een raadsinformatie avond aan overige geïnteresseerden gepresenteerd worden. GroenLinks kreeg de toezegging dat in het voorlopig ontwerp wordt opgenomen dat de nieuwe voorziening aan zo veel mogelijk duurzaamheidseisen voldoet. In het nieuwe gebouw is ruimte voor 4.400 m2 aan filmzalen en maximaal 14.400 m2 voor de bibliotheek.

GroenLinks raadslid Jan Ravesteijn diende een motie in waarin hij het college opdraagt de contractering-strategie als raadsvoorstel voor te leggen. Er is gekozen voor een bijzonder constructie van aanbesteden aan een marktpartij en een gedeeltelijke terugkoop door de gemeente. Daarom wil GroenLinks dat de raad kennis kan nemen van de financiële risico’s, zeker in deze economisch zware periode. De strekking van de motie werd door het college overgenomen waarop Ravesteijn de motie introk.

De raad stelde vast dat de voorkeur voor het exploiteren van de filmzalen in eerste instantie naar Artplex gaat. In tegenstelling tot het Utrechts Centrum voor de Kunsten (UCK) is de businesscase van Artplex wel voldoende rendabel en passend geacht. Ravesteijn: ”Het is om diverse redenen duidelijk dat er voor het UCK geen plek is dit pand. Maar het UCK is wel een belangrijke en waardevolle voorzieningen als het gaat om cultuureducatie. En het is al langer duidelijk dat er iets moet gebeuren met hun huisvesting.” Ravesteijn kreeg daarop van de wethouder de toezegging dat binnen afzienbare tijd met het UCK gewerkt wordt aan het oplossen van hun huisvestingsproblemen.